Tutvuge meie meeskonnaga

Kerli Mõtus

Projektijuhil Kerli Mõtusel on 18 aasta pikkune kogemus piimaveiste terviseuuringutes. Tema doktoritöö keskendus veiste herpesviirus 1 epidemioloogiale Eesti piimakarjades. Pärast doktorikraadi omandamist uuris ta suremuse riskitegureid piima- ja lihatootmise karjades ning on avaldanud uuringuid ka mesilaste haiguste, Mycoplasma bovis dünaamika ja Aafrika seakatku puhangute kohta Eestis. Kerli läbis aastatel 2016-2018 järeldoktorantuuri Rootsi Põllumajandusülikoolis.

Kerli juhib ja koordineerib projekti, sealhulgas planeerib uuringud, koordineerib uurimisrühma tööd, juhendab doktorante, suhtleb uuringusse kaasatud farmide ning nende meeskonnaga. Kerli osaleb ka aktiivselt katsete läbiviimisel ning proovide kogumisel. Tänu varasematele kogemustele teadusprojektide katsete läbiviimise, karjatervisealase nõustamistegevuse ning koolituste pakkumisega on tal usaldusväärsed suhted Eesti piimatootjatega. Tema ülesanded hõlmavad ka eelarve juhtimist, aruannete koostamist ja teadustulemuste tutvustamist.

Toomas Orro

Toomas Orro on kliinilise veterinaarmeditsiini ja loomade kaasasündinud immunoloogia professor, kelle pikaajalise teadustöö fookuseks on olnud loomade organismi põletikureaktsioonide uurimine. Ta on avaldanud üle 60 teadusartikli ja juhendanud üheksat doktoritööd. Prof. Orro abistab uuringute planeerimisel, andmete ja labortööde haldamisel, juhendab statistilise andmeanalüüsi teostamises ning tulemuste avaldamises. Tema kogemus mikrobioomi analüüside tegemise ning vastavate andmete analüüsimisega on projekti jaoks ülioluline.

Prof. Orrol on laiapõhjalised kogemused labortöödes, mistõttu koordineerib ta projektiga seotud labortöid Eesti Maaülikoolis. Tema pikaajalised ning tugevad sidemed Helsingi Ülikooli sekveneerimislaboriga tugevdavad ülikoolidevahelist teaduskoostööd.

Helen Kirjonen

Helen on nooremteadur ja doktorant, kes alustas oma õpinguid 2024. aastal. Helen keskendub vasikate nakkusliku bronhopneumoonia biomarkerite tuvastamisele ning infektsioonide metagenoomilisele iseloomustamisele. Tema doktoritöö eesmärk on iseloomustada viiruste ja bakterite kooslusi vasikate alumistes hingamisteedes tervetel ning bronhopneumooniat põdevatel vasikatel. Tema uurimistöö püüab tuvastada põletikumarkerid subkliinilise bronhopneumoonia tuvastamiseks vasikatel.

Maarja Helene Prommik

Maarja on nooremteadur ja doktorant, kes alustas doktorantuuri õpinguid 2024. aastal. Maarja keskendub vasikate alumiste hingamisteede ja rooja mikrobioomi iseloomustamisele ning tuvastab nende rolli nakkusliku bronhopneumoonia ja kõhulahtisuse tekkes. Peamised eesmärgid on selgitada välja kopsu viirus- ja baktermikrobioomi kliiniline mõju ja seos põletikuga. Lisaks uurib ta piimavasikate esimese elunädala ninaneelupiirkonna mikrobioomi, et tuvastada kooslusi, mis soodustavad bronhopneumoonia hilisemat arengut. Samuti analüüsib ta vastsündinud vasikate rooja mikrobioomi selgitamaks, millised kooslused mõjutavad hilisema bronhopneumoonia ja kõhulahtisuse tekkeriski.

Rohish Kaura

Rohish on nooremteadur ja doktorant, kes alustas oma doktorantuuriõpinguid 2021. aastal. Rohish keskendub ägeda faasi valkude ja hingamisteede haiguse kliiniliste tunnuste seoste uurimisele, fookuses on vasikate alumistes hingamisteedest isoleeritud bakterite mõju selgitamine. Tema uurimistöö analüüsib ka seoseid erinevate karjas levivate infektsioonide ja loomade põletikureaktsiooni vahel lehmadel ja noorloomadel. See aitab paremini mõista karjas levivate patogeenide mõju karja tervisele ja heaolule.

Marina Loch

Marina on Maaülikooli lektor, kes panustab projekti meeskonnas proovide kogumise, labortööde ning statistiliste analüüsidega. Marina kaitses oma doktoritöö 2024. aastal, tema senine uurimistöö on keskendunud ägeda faasi valkude kasutamisele vasikate tervise ja loomade pikaajalise jõudluse ennustamisel.

Dagni-Alice Viidu

Dagni-Alice on nooremteadur ja doktorant, kes on projekti meeskonnas panustanud eelkõige proovide kogumisel. Tema senises uurimistöös on multidistsiplinaarset lähenemist kasutades tuvastatud vasikate suremuse riskitegureid.

Elisabeth Dorbek-Sundström

Elisabeth on teadur, kes osaleb projekti meeskonnas proovide kogumise ja laboritööde teostamisega Helsingi Ülikoolis. Tema senine uurimistöö on keskendunud Cryptosporidium’i liikide esinemissageduse väljaselgitamisele Eesti vasikatel,. Samuti on ta uurinud krüptosporiidiumide mõju vasikate üldisele põletikureaktsioonile ning rooja mikrobioomile.

Meie partnerid

PathoSense

DNA sekveneerimise ja genoomika laboratoorium

Helsingi Ülikool

Genti ülikool